Jak zadbać o czystość w łazience - praktyczny poradnik

Utrzymanie czystości w łazience dla wielu osób może być sporym wyzwaniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że każdego dnia korzystamy z tego pomieszczenia wielokrotnie o różnych porach dnia. Podczas porannej toalety, kiedy spieszymy się do pracy lub szkoły, nie myślimy o wycieraniu wanny, kabiny prysznicowej czy umywalki. Z czasem może to jednak prowadzić do powstawania na powierzchni nieestetycznych zacieków, które mogą być trudniejsze do usunięcia.

Warto wiedzieć, że zachowanie porządku w łazience nie musi być czasochłonne i męczące. Bardzo ważne jest jednak zachowanie systematyczności, wybór odpowiednich chemicznych środków czystości, a kiedy jesteśmy na etapie remontu - także takich urządzeń sanitarnych, które w przyszłości ułatwią nam spełnienie marzeń dotyczących czystej łazienki. Sprawdź zatem nasze wskazówki, które pomogą ci zachować czystość w tym najważniejszym pomieszczeniu w całym domu.

Jak utrzymać czystość w łazience?

Jak już zostało wspomniane, zachowanie czystości w łazience nie musimy wymagać dużych nakładów pracy, jednak w przypadku tego miejsca zasadnicze znaczenie ma systematyczność. Należy wiedzieć, że nawet drobne gesty mogą zasadniczo wpłynąć nie tylko na estetyczny wygląd, ale również na świeży zapach i zapobieganie rozwojowi grzybów lub bakterii. Wystarczy naprawdę niewiele wysiłku, aby mieć czystą i higieniczną łazienkę. Pomoże nam w tym kilka prostych kroków.

Zamknięcie klapy przed spłukaniem wody - to bardzo mały gest, a jednak niezwykle ważny. Warto zadbać o niego, aby drobiny wody nie rozpryskiwały się na podłogą, ręczniki, szczoteczki do zębów lub przybory toaletowe. Wraz z nimi rozprzestrzeniają się bowiem nie tylko wirusy i zarazki, ale również groźne bakterie kałowe. Dodatkowo, pomoże nam to zwalczyć nieprzyjemny zapach.

Po każdej kąpieli dobrze jest nie tylko przetrzeć na bieżąco wannę, ale też uchylić drzwi łazienki, aby zlikwidować nadmiar wilgoci. Pamiętajmy też, by mokrą podłogę zawsze wytrzeć do sucha.

W przypadku muszli klozetowej, warto zalać ją na noc środkiem czyszczącym. W ten sposób nie zostanie on od razu spłukany (często przez przypadek) i będzie mieć więcej czasu na działanie oraz walę z bakteriami. W takim przypadku wystarczy potem toaletę delikatnie przetrzeć szczotką, bez konieczności mozolnego szorowania.

Środki czystości są niezbędne do utrzymania porządku w łazience, jednak nie muszą być szkodliwe dla naszego zdrowia ani bardzo drogie. Czasami wystarczy po prostu wykorzystać to, co akurat mamy w kuchni. Do stworzenia wielu mieszanek przydatne będą soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy ocet. Jeżeli jednak nie mamy czasu na eksperymenty, w sklepach dostępne są ekologiczne środki czystości, które nie tylko pomogą nam utrzymać czystość, ale też posiadają przyjemny zapach.

Jak widać, czysta łazienka nie wymaga długiego polerowania, czyszczenia i szorowania. Kilka dobrych nawyków pozwoli nam z łatwością zadbać o jej idealny stan.

Utrzymanie czystości - odpowiednie wyposażenie

Jeżeli jesteśmy na etapie budowy lub remontu łazienki, warto zadbać o takie wyposażenie, które później pomoże nam w dbaniu o porządek. Ważny będzie na przykład wybór odpowiedniej umywalki, zestawu wc czy wanny. Dobre sanitariaty pomogą nam łatwiej pozbyć się zanieczyszczeń i sprawią, że sprzątanie będzie szybsze.

W każdej łazience, bez względu na jej wielkość, świetnym rozwiązaniem są umywalki ceramiczne. Modele nablatowe pomogą dodatkowo wyczyścić przestrzeń wokół, co znacznie wpłynie na wysoki poziom higieny. Z takie umywalki łatwo usunąć zabrudzenia bez konieczności długiego szorowania. Należy jednak mieć na uwadze, aby nie używać twardych szczotek czy czyścików, które mogą zarysować powierzchnię. Kolejnym patentem jest muszla wc podwieszana. Nie tylko estetycznie się prezentuje, ale też ułatwia mycie powierzchni pod nią. Dzięki temu podłoga w łazience zawsze może lśnić czystością. Bardzo popularne są obecnie również wanny wolnostojące. Aby utrzymać czystość, wnętrza wannę warto przetrzeć po każdej kąpieli. Istotne jest, aby robić to delikatną ściereczką i mleczkiem do czyszczenia. Jeżeli natomiast w naszej łazience znajduje się prysznic, to drzwi kabiny po każdym użyciu dobrze jest wytrzeć gumową ściągaczką do okien. Usunie to między innymi osad z mydła i sprawi, że dokładniejsze czyszczenie będzie łatwiejsze.

Czysta łazienka - podsumowanie

Jak utrzymać czystość w łazience? Przede wszystkim pamiętać o systematyczności. Po każdym użyciu warto na przykład przetrzeć umywalkę czy wannę, by usunąć osady z mydła. Bardziej dokładne sprzątanie powinno się odbywać przynajmniej raz w tygodniu. Wówczas pamiętajmy, aby dokładnie umyć toaletę, kabinę prysznicową, podłogę, lustro, a w razie potrzeby także kafle.